Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
1
3
5
6
7
8
13
14
15
16
17
19
20
21
22
24
26
27
28
29
30

Image

På Kullens nordkyst cirka 1,5km. fra spidsen, ligger en lille bugt med en stenstrand omgivet af klipper.

Bugten ligger i læ ved vestenvind og blev derfor ofte brugt som dykkersted på klubbens traditionelle pinseture til Kullen i 1980’erne. Adgangen til bugten var en stejl sti med flere trapper som fra en parkeringsplads førte ned til vandet. Det var hårdt at slæbe dykkerudstyret op ad trapperne efter dykningen, men medlemmernes gennemsnitsalder var lavere dengang og mange var håndværkere som var vant til fysisk arbejde.

Vi camperede i telte på Mølle Camping og omdannede efter aftensmaden klubbens store grill til et hyggeligt lejrbål, hvorom vi sad og drak det medbragte øl til langt ud på natten. Campingfatter var ikke så begejstret for dette, da nogle medlemmer blev ret højrøstede når de havde fået godt med øl, som altid var medbragt i rigelige mængder. For at formildne campingfatter blev der derfor medbragt en flaske Gammel Dansk, som dengang var en drik man i Sverige kun med stort besvær og for mange penge kunne købe i Systembolaget. Det hændte at nogle af klubmedlemmerne fik for meget øl indenbords og derfor fik dykkerforbud af dykkerlederen den følgende dag.

På fotoet er nogle af klubmedlemmerne opstillet til ære for fotografen iført den tids typiske dykkerudstyr: Våddragt, halsvest (”lokumsbrædt”) og 2stk. 7liters luftflasker med en Poseidon lungeautomat. En ekstra automat (octopus) var endnu ikke noget man brugte. Flertallet af dykkerne på fotoet er for længst holdt op med at dykke og kun få er stadig medlem af klubben.

Stidsen