man tir ons tor fre lør søn
1
2
3
6
7
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Image I november 1976 var klubbens daværende formand Tobby Pelt initiativtager til klubbens første store udenlandsrejse til Røde Havet.

Nogle år inden havde han sammen med klubbens stifter Simon Corper været på en rejse til Israel, hvorfra de var kørt langs Sinai’s østkyst ned til Sharm El Sheik, som dengang var en militærlejr langt væk fra civilisationen.

Her havde de dykket ved Shark Point (Ras Um Sid) hvor der havde været så mange hajer på det lavvandede rev, at de først efter mange betænkeligheder havde samlet mod nok til at gå i vandet. Vi var cirka 20 forventningsfyldte klubmedlemmer som i november 1976 tungt lastede med dykkerudstyr tog på en billig charterferie til Eilat i det sydlige Israel, lejede et par Folkevogns-pickup’er og kørte med Tobby som rejseleder sydpå langs Sinai’s øde kyst, hvor den eneste bebyggelse var nogle beduinlejre og israelske militærforlægninger.

Sinai-ørkenen var dengang besat af Israel som havde erobret området under seksdagskrigen i 1967. Der lå stadig efterladenskaber fra krigen langs vejen. På turen havde vi megen nytte af bogen”Red Sea Divers Guide” som var udkommet nogle år inden og som hjalp os med at finde frem til de gode dykkersteder. Turen blev en stor succes og blev derfor gentaget i november 1977, hvorfra billedet stammer. Det er taget ved Marsa El Muqabila, et godt dykkersted cirka 25km sydvest for Eilat.

 Stidsen