pexels-pixabay-37545
pexels-pixabay-37545
pexels-mal-balland-3098972
pexels-mal-balland-3098972
pexels-pixabay-260551
pexels-pixabay-260551
previous arrow
next arrow
Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
15
16
17
18
20
23
24
30
31

I turudvalget laves der dagsture til positioner i Øresund og Kattegat. Ind i mellem arrangeres der en længere dagstur til Lillebælt, eller vi tager båden med over Øresundbroen for at dykke på Arres og Bonita.

Dykningen i klubben er inspireret af klubbens medlemmer, så det er vigtigt, at du som medlem er opmærksom på hvad der sker rundt omkring i Danmark. Det er ikke så længe siden at der blev reetableret et stenrev ud for Hundested. Hører du om steder, så må du endelig komme til turudvalget.

Har du selv lyst til at planlægge en tur, så er der i menuen en del hjælp. Og du kan altid bede om hjælp hos de mere erfarende i klubben, der enten kan hjælpe dig i din planlægning, eller finde en der kan hjælpe dig. Du skal bare tage fat i en af klubbens godkendte bådførere.

I genenm de sidste 15 år, har vi været mange steder i Skandinavien.

  • Kristiansand - One Ocean
  • Gulen - Vest norge
  • Vevang  Vest norge
  • Lysekil - 100km nord for Göteborg
  • Karlskrona (Ubådsmasakren)
  • Salt (tæt ved den Norske grænse)
  • Pinsetur til Kullen - First Camp 

Nogle få medlemmer har også været på weekendtur til Kreidesse i Hemmorr i Tyskland.

 

Velkommen til medlemsforsiden.

Denne side vil du se, når du er logget ind på klubbens hjemmeside. Her vil du kunne finde links til gamle artikler, klublade, slideshows fra ture, som klubbens medlemmer har taget.

 

Og.... Du kan jo også selv bidrage. Når du er logget ind, kan du oprette artikler om stort og småt, og disse artikler vil kunne læses her af dine klubkammerater.

Baracuda Dykkerklub Ballerup er en klub med et godt socialt liv og mange aktiviteter. Vi råder over kompetencer og faciliteter, der gør at vi kan gennemføre uddannelser på et højt teknisk niveau og gennemføre dykkeraktiviteter der dækker de fleste former for dykning.

I klubben har vi en meget aktiv gruppe af UV fotografer, der, på en meget højt plan, dyrker natur fotografering under vandet. 

I Baracuda Dykkerklub Ballerup kommunikerer vi primært elektronisk via hjemmesiden, mail og SMS.

Alle medlemmer kan oprette aktiviteter fx ture, foredragsaftener og fester direkte her på klubbens hjemmeside og invitere til dykkerture eller sociale arrangementer i klubben.

 

Her på denne side kan du se alle de planlagte aktiviteter, som der er i dykkerklubben Baracuda. Øverst er der en månedskalender, så du kan skabe dig et overblik over hvornår der er ture eller arrangementer i klubben, og nedenunder er der en kategoriliste, hvor arrangementer og ture er grupperet og filtreret, så du nemt kan finde lige det du finder mest interessant.

Når du er logget ind, kan du se vejledning i menuen til venstre.