pexels-pixabay-37545
pexels-pixabay-37545
pexels-mal-balland-3098972
pexels-mal-balland-3098972
pexels-pixabay-260551
pexels-pixabay-260551
previous arrow
next arrow
 
Nu er sommeren endelig kommet og sommerferien er lige om hjørnet. Som vi efterhånden har vænnet os til, så er der ikke lukket i svømmehallen i sommerferien, så der er mulighed for svømmentræning hver mandag og onsdag i hele perioden fra mandag d. 27 juni til onsdag d. 3 august. Normal svømning begynder igen mandag d. 8 august.
 
Dvs. vil du i svømmehallen i sommerferien, skal der du tilmelde dig i klubbens web kalender.
Klubbens hardcore svømmere Bent, Ken og Glennie vil stå for de fleste af svømmedagene, men de skal også have sommerferie, så tjek på hjemmesiden om der er svøming.
 
Som altid gælder det, at, er der oprettet et svømmehalsarrangement i kalenderen, vil svømmehallen være åben for svømning. Er der ikke oprettet et arrangement, vil der være lukket. Alle der har gennemgået og er godkendt til at være lukkevagter kan selvfølgelig oprette en svømmehalsaften i kalenderen og derved stå for lukkevagten. Se evt vejledning i hvordan man opretter et kalender arrangement.
 
En vigtig ting i forhold til svømmehalsaftener er, at der skal være minimum 3 personer til stede i svømmehallen for at det er forsvarligt, at der svømmes. Det er derfor meget vigtigt, at I tilmelder jer i kalenderen, hvis I planlægger at komme i svømmehallen.
 
I den tænkte situation, at der sker noget, er det vigtigt, at der er en person ved den forulykkede + en der kan ringe/hente/finde hjælp.