pexels-pixabay-37545
pexels-pixabay-37545
pexels-mal-balland-3098972
pexels-mal-balland-3098972
pexels-pixabay-260551
pexels-pixabay-260551
previous arrow
next arrow

Kommunikation i klubben foregrå primært via e-mails. For at dette kan lade sig gøre, er der sat en stribe forskellige e-mailgrupper op for at gøre det så nemt som muligt for klubbens medlemmer.

Alle udvalg har ders egen email gruppe. Derudover er der en fælles e-mail så man kan sende til uden at det er nødvendigt at kende e-mailadresserne på alle klubbens medlemmer.

 

Hvis du logger ind 

 
Nu er sommeren endelig kommet og sommerferien er lige om hjørnet. Som vi efterhånden har vænnet os til, så er der ikke lukket i svømmehallen i sommerferien, så der er mulighed for svømmentræning hver mandag og onsdag i hele perioden fra mandag d. 27 juni til onsdag d. 3 august. Normal svømning begynder igen mandag d. 8 august.
 
Dvs. vil du i svømmehallen i sommerferien, skal der du tilmelde dig i klubbens web kalender.

Vi har modtaget denne invitation fra Brian Lyck Jørgensen - tjek det spændende program 😊
  
Hvad er der af liv under vandet? Hvordan påvirker udledning af spildevand havmiljøet i Øresund, hvad sker der i områder med sandsugning, og hvordan påvirkes kysten? Hvad kan vi gøre for at passe på havmiljø og hvordan skaber vi nye oaser, som samtidig kan være med til at beskytte de nordsjællandske kyster? Vi har samlet et panel af eksperter i havmiljø, samt foreninger som arbejder for et bedre havmiljø i Øresund og Kattegat.
Vi får bl.a. besøg af Foreningen ”Hunderevet” som fortæller om deres stenrevsprojekt i Hundested.
 
Foreningen ”Rent Øresund” kommer og giver en status på udledning af spildevand i Øresund.
Akvariechef, Jens Peder Jeppesen giver en status på det kystnære havmiljø, samt hvordan sandsugning påvirker havmiljøet, og hvad sker der de steder hvor der er stenrev på den sjællandske Nordkyst?
Denne aften vil også byde på et oplæg fra Jon C. Svendsen fra DTU Aqua om ”BARREEF”.
 
Arrangementet er gratis. Alle er velkomne, tilmeld dig allerede nu på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.
 
Mandag den 23. maj 2022 - Klokken 19.00 – 21.30  🤠💦
Øresundsakvariet, Strandpromenaden 5, 3000 Helsingør 🤿💦
 

Så starter dykkersæsonen endelig igen og dermed fyraftensdyk med herlige stranddyk og efterfølgende  hyggelig grill til solnedgangen. 

Se datoerne nederst i denne artikel. 

Ved stranddyk mødes vi kl. 17.30 på dykkerstedet, der som altid afhænger af vejrforholdene. Vi tager grillen  med og pris for deltagelse i grillning er 30 kr. Kan man ikke nå det til den fastsatte tid, kan man altid aftale  nærmere om senere fremmøde.  

Der har været forespørgsler til bestyrelsen om muligheden for at lave en flaskerensedag i foråret.

Bestyrelsen vil gerne arangere en sådan dag senere på foråret, men for at kunne får styr på materialer og forbrugsstoffer, er det nødvendigt at vide hvor mange der vil deltage.

Processen med at rense flasker består af to step. En flaske, sjovt nok, og en ventil. For at gøre flaskerensedagen så effektiv som muligt, foreslås det, at nogle kan komme i klubben en aften og ordne ventilen. Det vil gøre hele processen lidt mere fleksibel, når vi mødes i klubben til flaskerensedag.

Det, som skal gøres helt klart i fht. sådan et arrangement er, at arbejdet skal I selv gøre. Der vil være personer tilstede som kan vejlede, men de vil ikke udføre flaskerensningen for jer.

Da der er ikke sat nogen dato endnu, vil der ikke være nogen bindende tilmelding. Skriv til Formanden og fortæl om du vil deltage og hvor mange flasker du vil rense.

[UPDATE] Jeg har været i kontakt med Scuba Gear i forbindelse med service af ventiler. Der findes mange forskellige ventiler, så det er ikke muligt, at købe et standard service kits, som vi kan have liggende klar, når vi skiller ventilerne ad.

Der er derfor to muligheder. 

  1.  I sender et billede af jeres ventil til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så han kan pakke et service sæt og sende det til jer.
  2.  I skiller ventilen ad, renser delene og vurderer slid. Er der noget der skal udskiftes, er der en tur omkring Scuba Gear på Amager før I kan samle ventilen igen.