Man Tir Ons Tor Fre Lør Søn
1
3
5
6
7
8
13
14
15
16
17
19
20
21
22
24
26
27
28
29
30
COVID-19

Stranddyk:

Der er ikke længere restriktioner i forhold til gennemførelse af stranddyk i klub regi. Der henstilles dog til, at der stadig vises god afstandshensyn.

Årets Baracuda 2016

Årets Baracuda tildeles en person der igennem en årrække har ydet noget særligt for Dykkerklubben Baracuda.

Der er tradition for at der ved udnævnelsen af Årets Baracuda, fortælles lidt om den person, der skal udnævnes. Der er altid anekdoter at fortælle om den der udnævnes skulle man tro, men når man som Årets Baracuda altid har styr på sine sager, så er det svært at finde noget.

Årets Baracuda kom ind i klubben for ca. 13 år siden og begyndte snart efter at blande sig i aktiviteterne. Årets Baracuda har altid bidraget aktivt i klubben, både på ture og i udvalg. Og er der opstået et akut behov for hjælp, har man altid kunnet hente den hos Årets Baracuda.

Årets Baracuda er altid glad og har altid en positiv tilgang til det der sker omkring Årets Baracuda, og Årets Baracuda har en personlighed og smittende latter, der altid gør, at man altid føler sig i godt tilpas, når man har selskab af Årets Baracuda.

Alle kender ordlegen, hvor man skal sige det første man tænker på, når man høre et udsagn eller et ord. Sådan er det med Årets Baracuda. Hvis jeg nævner navnet på Årets Baracuda, vil I som det første tænke på det samme udvalg.

Omkring 2012 bliver Årets Baracuda lidt kuppet ind i bestyrelsen. Og helt i den ånd, som Årets Baracuda arbejder ud fra, tog hun den kasket på og håndterede opgaverne på bedste vis.

Før jeg bekræfter jeres formodentlig ret præcise gæt, vil jeg gerne sige, at bestyrelsen er klar over, at vi bryder reglen om at man ikke kan få denne udnævnelse to gange for samme indsats, men Årets Baracuda har i den grad udvist klubånd, og har om nogen fortjent denne udnævnelse, så vi mener at det er på sin plads, at udnævne denne person som Årets Baracuda i 2016.

Tillykke til Årets Baracuda - Aase Pedersen.

Årets Baracuda 2015

Årets Baracuda tildeles en person der igennem en årrække har ydet noget særligt for Dykkerklubben Baracuda.

Der er tradition for at der ved udnævnelsen af Årets Baracuda, fortælles lidt om den person, der skal udnævnes. Der er altid anekdoter at fortælle om den der udnævnes skulle man tro, men det er ikke nemt at stalke Årets Baracuda, når det ikke er muligt at finde ham på Facebook.

Årets Baracuda dukkede op i Baracuda i januar 2010 og gjorde ikke meget væsen af sig.

Vi så faktisk ikke ret meget til ham i de første år. Faktisk studsede jeg over en person, der kom til et flaskeeftersyn for nogle år siden. Jeg anede ikke hvem han var. Han kom ind i dette lokale og splittede sit dobbelt 10L flaskesæt ad, så der kunne blive kigget i flaskerne. Sættet blev samlet igen og Året Baracuda forsvandt igen. 

I sommeren 2012 dukker Årets Baracuda kortvarigt op igen. Jeg har fået arrangeret, at vi i klubregi kan tage trailer kørekort og det vil han da gerne have.

Så kommer vi til materialeudvalgsmødet i december sidste år. Her dukker Året Baracuda op. Der er vist kun ganske få ved det møde, der ved hvem han er, men under mødet, tager Årets Baracuda en god del af de opgaver der skal laves på båden. Her i blandt fejlfinding og reparation af lanterner på båden, udskiftning af sædet på konsollet og kontakt til producenten i England og bestilling af diverse reservedele der fra.

Her i foråret kunne Årets Baracuda så bekendtgøre over for mig, at turen til Ares faktisk var hans første tur med klubbens båd. Og det blev kun til turen, for hans makker og kone blev søsyg mens de ventede på at det skulle blive deres tur, så Årets Baracuda kom slet ikke i vandet den dag.

Årets Baracuda sørgede for i sommers at få afleveret de pinligt gamle Oxygenflasker, som vi har haft stående i flere år og fik skaffet to nye. Årets Baracuda tog derefter fat i at få serviceret, repareret og derved genskabt vores Nitrox anlæg.

Årets Baracuda er i år, som nogle få måske har fundet ud af, Rasmus Bendsen.

 

Kæmpe tillykke til Rasmus og tak for indsatsen.

Generalforsamling 2014

Så blev det tid til generalforsamling igen. Og med den også tid til både at kigge frem på et nyt Baracuda-år og tilbage på det forløbne. Jeg har fået lov til at sige et par ord her – lidt uden for dagsordenen – og så måske alligevel ikke – det må vi se.

Det er jo sådan i en forening, at de færreste ting kommer af sig selv – altså ud over problemer. Der er altid en masse folk – nogle mere synlige end andre – der sørger for at vi alle kan komme i fred og ro og svømme, komme ud at dykke med en fin båd, bruge tid i vores fine klublokaler, sørge for et godt naboskab, holde kontakterne ved lige, styr på finanserne, og har en hjemmeside at kigge på fra tid til anden – og som dem, der ikke lige kender os, kan bruge til at finde vores spændende klub. Alle disse ting sker ikke af sig selv. Men jeg er sikker på, at hvis i kigger rundt i lokalet, vil i se en masse af de mennesker, der i det daglige sørger for at klubben kører: Arrangerer ture, fester, øl til baren, mulighed for at Swippe, når man ikke lige har kontanter, underviser nye dykkere, tegner de mest underlige tegninger, tager på udcheckningsdyk med nye medlemmer og så videre. Jeg synes lige vi skal gi’ alle der sørger for alt det en stor hånd i taknemmelighed!

Jeg ved godt, at de fleste af jer, der sidder her allerede er med til at løfte opgaverne. Men husk – det er sjovere at løfte, når man er flere om det, så måske der stadig er noget du kunne byde ind med?

Årets Baracuda 2014

Nå – så skal vi til det mere alvorlige. Når nu i har siddet og tænkt lidt over det, jeg har fået sagt her, så er i måske faldet over én i blandt os, som over de seneste år nok har drevet lidt flere af de ting end andre. Jeg har fået lov at springe lidt i dagsordenen, og tale om noget, jeg ikke har gjort i mange år, så undskyld mig, hvis jeg er lidt rusten i det der kommer nu:

Årets Baracuda arrangerer ture

Årets Baracuda er med til at holde kompressoren kørende

Årets Baracuda er god til at få smidt ud på oprydningsdagene

Årets Baracuda har altid en artikel med i bladet

Årets Baracuda har et godt forhold til vores venskabsklubber

Årets Baracuda har bedre tegningsmateriale over området herude foran end kommunen

Årets Baracuda arrangerer hyggelige klubarrangementer, hvor man ikke skal regne med selv at køre hjem

Årets Baracuda kender de internationale mål på en Petanque bane

Årets Baracuda ved, hvordan man ”lige” får oprettet en medarbejder NemID og digital signatur

Årets Baracuda gør meget for at pleje netværket til Stadion og kommunen

Årets Baracuda har deltaget i ”interessante” møder om hvor mange Petanque-baner, der kan være på en græsplæne, dræning og deponering af jord

Årets Baracuda var en stor hjælp til arrangering af rigtig mange praktikaliter til klubbens 40 års jubilæum

Årets Baracuda har sørget for ingen har en god undskyldning for at skylde penge i baren – der skal i hvert fald findes på nye

Årets Baracuda ved præcis hvor langt der er til de fleste dykkersteder – både på land og til vands. Og hvis han ikke kan huske det, har han lavet et skema, der viser det

Årets Baracuda får stadig dykket af og til – væsentlig mere end mig f.eks.

Årets Baracuda har lavet et stort stykke arbejde i bestyrelsen i en årrække

Årets Baracuda har siddet som formand i 10 år – og har lovet lige at nappe 2 år mere

Årets Baracuda er – som ingen vist kan være i tvivl om – Ole Bro

Lad os give årets Baracuda en stor hånd

Og så vil jeg gerne undskylde overfor forsamlingen, at vi var nødsaget til at springe i dagsordenen – men som i kan forstå var der en god grund.

Årets Baracuda 2013

Årets Baracuda tildeles en person der igennem en årrække har ydet noget særligt for Dykkerklubben Baracuda.

Der er tradition for at der ved udnævnelsen af Årets Baracuda, fortælles lidt om den person, der skal udnævnes. Der er altid anekdoter at fortælle om den der udnævnes skulle man tro, men når man som Årets Baracuda altid har styr på sine sager, så er det svært at finde noget.

­Årets Baracuda kom ind i klubben for ca. 10 år siden og begyndte snart efter at blande sig i aktiviteterne. Årets Baracuda har altid bidraget aktivt i klubben, både på ture og i udvalg. Og er der opstået et akut behov for hjælp, har man altid kunnet hente den der.

Når vejret er godt, tager Årets Baracuda en gang i mellem en rask beslutning og arrangere et fyraftensdyk hvor destinationen er f. eks. kan være Kullen. Turene arrangeres når vejret er godt. Og det giver god tilmelding til turene. Så stor at der kan planlægges to ture samme dag. En middagstur og en aftentur. Det kan dog ske, at vejret kan slå om ind i mellem, så anden tur skal gennemføres i regnvejr. Men har man sagt A, siger man også B, så af sted kommer de og dykket bliver der.

Når der indkaldes til arbejdsdag, melder Årets Baracuda sig hurtigt. Og Årets Baracuda holder sig heller ikke tilbage, når arbejdsopgaverne lægges frem. Årets Baracuda tager frejdigt den værste af dem og knokler på så støvet står om ørene på alle og udover flasker og udstyr.

Årets Baracuda har været et meget aktivt medlem i festudvalget og var en af de drivende kræfter i den store jubilæumsfest sidste sommer. Ligeledes har Årets Baracuda stået for generalforsamlingsmiddagen i flere år. Juleafslutningen tager Årets Baracuda sig da også af. Og midt i juletravlheden kan det da ske, at kvitteringer for indkøb ikke altid kommer videre til kassereren.

Er der et fælles arrangement i klubben er det ikke unormalt, at Året Baracuda lige har lidt hjemmebagt med. Eller at de stiller op og laver mad til en fællesspisning. Kan det ikke nås på grund af arbejde, får Årets Baracuda da bare sin arbejdsgiver til at levere maden.

For et par år siden blev Årets Baracuda overtalt til at komme ind i bestyrelsen som sekretær. På grund af arbejde og studie måtte Årets Baracuda trække sig, men sørgede så for, at Årets Baracuda overtog Sekretærposten

Det kan nok ikke længere være nogen hemmelighed, at Årets Baracuda ikke er en person, men to personer, selv om de som oftest deltager sammen. Og når man siger Aase, kan man næsten ikke undgå også at sige Bent.

 

Tillykke til Årets Baracuda 2013, Aase og Bent Pedersen.